Tuffa åk i Kittel

Grym Heliski

Unika raviner

Skogsåkning i torrsnö

Tidtabell Buss Kittelfjäll

Destination Plats Utresa Hemresa
Stockholm (Cityterminalen) 19:45   06:00
Uppsala* (Circle K E4) 20:35   04:55
Gävle* (Gävle Bro) 21:40   03:50
Tönnebro* (Värdshuset) 22:30-23:15   02:45-03:15
Söderhamn* (Circle K, Brädgårdsgatan) 23:35   02:35
Hudiksvall* (Circle K E4) 00:15   02:00
Gnarp* (Circle K) 00:45   01:10-01:25
Sundsvall* (Birsta E4, IKEA) 01:15-02:00   00:40
Junsele (Rast söderut)   21:30-22:15
Vilhelmina* (Circle K) 05:30-06:15
Kittelfjäll (Hotellet) 08:00   17:45

*= Måste förbokas, chauffören/guiderna håller kontakt med resenärer

OBS! Samtliga tider är preliminära, det kan förekomma förseningar beroende på väder och trafikförhållanden. Av bla. säkerhetsskäl kan bussen vara tvungen att köra långsammare än planerat. 

Lite tips för bussresan är att ni tar med er en varm filt, kudde, öronproppar och kanske en ögonbindel så ni inte blir störda av ljus och ljud.      

                                                                                                     

Varmt Välkomna till Active Ski och Ekman Buss Flexibussitet AB.   

Fakta Kittelfjäll

  • Invånare
    95 inv.
  • Byns läge
    560 m.ö.h
  • Transfertid
    12 tim 0 min
  • Högsta topp
    800 m.ö.h
  • Liftburen fallhöjd
    420 m
  • Antal liftar
    3 st
  • Svarta pister
    22 st
  • Röda pister
    4 st
  • Blå pister
    2 st
  • Gröna pister
    1 st